Přednášky FYKOSu na středních školách

O co jde?

Jak už název napovídá, jde o přednášky, které by organizátoři FYKOSu přednášeli u vás na škole. Každý rok pořádáme přednášky v budově MFF UK v Praze (aktuální info na stránce o přednáškách). Mnozí se ale do Prahy dostavit nemohou, avšak přednášku by rádi navštívili. Přednášky na Matfyzu mají navíc předem daná témata, touto cestou nabízíme možnost posluchačům vybrat si téma vlastní.

Proč chtít přednášky od FYKOSu?

Jelikož jsme studenti zapálení do objevování, umíme si vždy najít nějaký kousek látky, který běžně nepatří do osnov středních škol. Témata typu kvantová mechanika se potom na střeních školách vůbec nevyučují kvůli své složitosti, ovšem populární výklad může dát i středoškolákům nadhled, který je často ve fyzice tolik důležitý.

Jak na to?

Abychom k vám přijeli přednášet, je potřeba…

  • …domluvit se na tématu, případně na skupině témat, které byste rádi slyšeli.
  • …napsat email na prednasky@fykos.cz, kde nám sdělíte, z jaké školy jste a jakou přednášku jste si vybrali.
  • …vyčkat, než vám někdo odepíše.
  • …domluvit se s organizátorem FYKOSu na termínu přednášky a přesném tématu.
  • …zajistit na své škole prostory a dobrou atmosféru.

Přednášky jsou samozřejmě zdarma, kromě zajištění prostor se o nic starat nemusíte. Pokud jste z Prahy existuje také možnost zamluvit si nějakou místnost na Matfyzu, pokud byste si chtěli udělat výlet. V takovém případě je ale třeba dát nám vědět alespoň měsíc dopředu.

Okruhy přednášek

Pro inspiraci zde uvádíme seznam okruhů témat, které máme v plánu přednášet ať už na čtvrtečních přednášek na MFF UK nebo na jiných školách. Pokud byste však měli nápad i na jinou hezkou přednášku, ozvěte se nám taktéž na prednasky@fykos.cz.

Klasická mechanika

Teorie, která se zasloužila o vznik a popis pohybu hmotných bodů, tuhého tělesa nebo kontinua. Její aplikace v současném světě jsou nezměrné např. v inženýrských oborech jako je strojařina nebo stavařina.

Elektrodynamika

Začalo to u pozorování odpuzujících se nabitých kuliček a přes silové působení na dráty, v nichž teče proud, vznikla doba elektroniky, chytrých telefonů, dotykových zařízení, komunikace skrze EM vlny napříč světem.

Relativita

Speciální relativita má svoje důsledky jako Lorentzovu transformaci, která vede ke kontrakci délky nebo dilataci času. Důležitější vlastností speciální relativity je ale nová formulace mechaniky a nové pojetí pojmů jako jsou prostor a čas.

Termodynamika

Motory jsou stejně důležité jako počítače v dnešním světě. Účinnost ledničky nebo benzínového motoru, to zkoumá termodynamika. Obecněji termodynamické zákony popisují principy výměn energie mezi různými systémy. Díky termodynamice umíme určit tepelné kapacity plynů nebo jejich objemové roztažnosti.

Kvantová mechanika

Kvantová mechanika je možná jednou z neužitečnějších teorií, které lidstvo vymyslelo. Kvantové jevy objasnily nevídané jevy jako vnitřní magnetické vlastnosti látek, které podle klasických teorií vůbec nemohou existovat. Vysvětlila záření absolutně černého tělesa a Stern-Gerlachův expriment. Matematicky popsala náš svět na jemných škálách za pomoci teorie pravděpodobnosti a navždy roztříštila představu elektronu, který obíhá atom stejně jako naše planeta obíhá Slunce.

Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací

Partneři

Pořadatel

Mediální partner

Partner


Created with <love/> by ©FYKOS – webmaster@fykos.cz