Report o TSAFu 2014

autor: Michal Nožička

Stejně jako před dvěma lety byl i letos na podzim (konkrétně 11. - 17. 11. 2014) pod záštitou FYKOSu pořádán Týden s aplikovanou fyzikou, který byl, co se organizace týče, velmi podobný tomu minulému s výjimkou toho, že letošní TSAF neměl tak jasný cíl jako oba předchozí, jejichž cílem byl v obou případech ženevský CERN. Cílem letošního TSAFu bylo navštívit několik výzkumných pracovišť a kulturních zajímavostí v Německu.

Nyní už blíže k průběhu samotné akce. Pro někoho začínal TSAF už v pondělí 10.11., to byli zejména účastníci, kteří to měli do Prahy daleko a tak museli dorazit s předstihem a přespat v hostelu Elf. V úterý ráno už všichni účastníci dorazili k budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Karlově, kde se zúčastnili DSEFu (Den s experimentální fyzikou, rovněž pořádaný FYKOSem). V rámci DSEFu navštívili účastníci různá fyzikální pracoviště ať už v rámci MFF UK nebo jiná (např. výzkumný ústav v Řeži u Prahy). Po DSEFu se všichni přesunuli do budovy MFF UK v Troji, kde si v brzkých večerních hodinách vyslechli přednášku o termojaderné fúzi a následně se v rámci různých společenských her blíže vzájemně seznámili. Kolem půlnoci jsme potom autobusem vyrazili na dlouhou cestu do Hamburku.

Cestu autobusem většina osazenstva (kromě řidičů) prospala a tak jsme mohli další den absolvovat prohlídky výzkumného pracoviště DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron), zabývajícího se výzkumem v oblasti částicové fyziky (hlavně srážky částic na urychlovači) a následně jsme také navštívili továrnu firmy Airbus (výroba letadel). Po těchto exkurzích jsme byli všichni značně unavení a tak jsme uvítali, že jsme byli ubytováni na předměstí Hamburku v mládežnické ubytovně. Na ubytovně se spalo mnohem lépe než v autobuse a tak jsme měli další den dostatek sil na prohlídku historického centra Hamburku.

Čtvrtek byl spíše odpočinkový den, kdy jsem neměli žádný odborný program a tak jsme ještě odpoledne stihli přejet do Berlína a ubytovat se opět na mládežnické ubytovně.

V pátek se do našeho programu opět vrátil odborný prvek v podobě návštěvy technického muzea v Berlíně, který byl ale vyvážen večerní a noční prohlídkou centra města. Následně nás čekal další noční přejezd autobusem, tentokrát už do posledního místa na naší cestě, kterým byl Mnichov. V sobotu ráno jsme v Mnichově navštívili BMW Welt a BMW Museum, jakousi výkladní skříň světoznámé německé automobilky BMW. Ubytováni jsme byli opět v mládežnické ubytovně nedaleko Mnichova. Předposlední den naší výpravy jsme celý věnovali návštěvě světoznámého technického muzea v Mnichově, ale i to se některým účastníkům zdálo vzhledem k velikosti muzea jako příliš krátká doba. Noc jsme strávili ve stejné mládežnické ubytovně.

Poslední den, tedy pondělí, které náhodou vyšlo zrovna na český státní svátek, byl v plánu návrat do Prahy se zastávkou v Garchingu, kde jsme navštívili největší tokamak v Německu - ASDEX-Upgrade. Návrat proběhl podle plánu, neměli jsme skoro žádné zpoždění a tak většina lidí vyrazila ještě ten večer z Prahy domů. Ti, kteří to měli domů přeci jenom příliš daleko, přespali v Praze na hostelu Elf a domů vyrazili až v úterý ráno.

Pokud je nám známo, tak všichni dorazili domů v pořádku a všem se celá akce líbila, za což jsme jako organizátoři velice rádi. Na závěr se sluší poděkovat našim dvěma řidičům, kteří nás bezpečně a spolehlivě dovezli, kam jsme potřebovali, a našemu panu průvodci za spoustu zajímavých informací o historickém vývoji a současném významu německých měst, které jsme navštívili.

Vrátit se zpět na rozcestník TSAFU 2014.

Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací

Partneři

Pořadatel

Pořadatel MSMT_logotyp_text_cz

Partner

Mediální partner


Created with <love/> by ©FYKOS – webmaster@fykos.cz