Pravidla FYKOSu
Na této stránce naleznete plné znění pravidel Fyzikálního korespondenčního semináře.
Základní informace o seminářiRegistrace
Řešitelem FYKOSu se může stát každý středoškolák, případně základoškolák, se zájmem o fyziku, který je schopen komunikovat česky, slovensky nebo anglicky. Řešení se odevzdávají elektronicky prostřednictvím webového rozhraní.
Před odesláním první série se musíte zaregistrovat do databáze a při tom vyplnit údaje (své jméno, školu, třídu, rok maturity a adresu bydliště).
Registrace je možná kdykoliv v průběhu roku.
Průběh
Šestkrát do roka publikujeme zde na webu sérii, která obsahuje zadání osmi úloh. Máte přibližně měsíc na vymyšlení řešení, které nám zašlete nejpozději do určeného termínu. My vám řešení opravíme a okomentujeme, co se vám povedlo a nepovedlo a jak byste se mohli dále zlepšit.
Pět úloh vychází ze středoškolského učiva a snaží se ho dále rozšířit. První dvě úlohy jsou zpravidla jednodušší a zvládne je i šikovný prvák. Šestá úloha je problémová, což znamená, že k jejímu řešení se budete muset hlouběji zamyslet nad fyzikální podstatou problému a případně také něco nastudovat. Předposlední úloha je experimentální. Očekává se, že zadaný experiment nejen teoreticky navrhnete, ale zejména prakticky zrealizujete a z naměřených hodnot spočítáte výsledek a jeho chybu. Poslední úloha souvisí s textem na pokračování – tzv. seriálem – který vám během roku přiblíží nějakou zajímavou partii fyziky.
Svá řešení posílejte elektronicky ve formátu pdf, a to prostřednictvím webového formuláře. Každé řešení musí být v samostatném souboru formátu pdf. Na každou stranu dokumentu s řešením důsledně uvádějte své jméno a příjmení. Pokud si s elektronickým řešení nevíte rady, mužete si přečíst tento návod.
Není nutné posílat řešení všech úloh, i jedna vyřešená úloha má smysl. Řešitelé, kteří spočítají úplně všechno, jsou spíše výjimkou. Často je dobré poslat i částečné řešení, které není „dotažené“ úplně do konce.
Jak má řešení vypadat
- Řešení každé z úloh pište do samostatného elektronického dokumentu v pdf (tj. odděleného od řešení ostatních úloh), u horního okraje napište číslo úlohy, číslo série a svoje jméno. Je-li řešení některé vaší úlohy na více listech, podepište se na každý list.
- Obecně platí žádost o úhledné písmo (nečitelná řešení a nekvalitní fotografie řešení psaného rukou nemůžeme opravit a ani obodovat) a samostatnou práci. Na kolektivní řešitele (především ty, kteří si nedají práci s vysvětlením vlastními slovy) se díváme skrz prsty a vyhrazujeme si právo je znevýhodnit či při opakovaném opisování vyloučit.
- U experimentální úlohy je důležité především experiment provést a dostatečný rozbor toho, co vám vyšlo, případně proč to nevyšlo tak, jak mělo, a co by se tedy příště dalo zlepšit. Víc informací o tom, jak psát experimentálku, najdete zde.
- Při řešení jakékoliv úlohy se nebojte sáhnout po nějaké chytré knize. Nebo si související informace vyhledat na internetu. Citovat můžete, ale musíte vždy uvést zdroj, který citujete.
- Nemusíte poslat řešení všech úloh. I jenom jedna úloha má smysl. Nebojte se poslat třeba jen náznak řešení či nějaký zajímavý postřeh k úloze. Fyzika je hra a zábava.
- Řešení posílejte včas. Pozdní odeslání netolerujeme. Každá série má své datum odeslání, které je přímo u zadání.
Posílání řešení
- Adresa formuláře pro upload řešení je db.fykos.cz.
- Jediným akceptovaným formátem pro vaše řešení je .pdf, protože se dá tisknout a prohlížet bez problémů na různých systémech.
- Svá řešení můžete poslat jako naskenované stránky, musíte je však před odesláním převést do pdf, např. pomocí aplikace jako je Adobe Scan.
- Ve vašem zájmu ovšem doporučujeme se naučit psát hezká elektronická řešení / protokoly, což se vám jistě bude hodit i mimo FYKOS. Jak na to si můžete přečíst v našem návodu.
- Pokud se vám nedaří nahrát soubor, ujistěte se, že není příliš velký (cca přes 30 MB).
- Pokud nemůžete splnit naše požadavky, napište dotaz na fykos-solutions@fykos.cz. Pokusíme se vám pomoci.
- Odesláním příkladů do série souhlasíte se zveřejněním výsledků ve formě základních údajů (svého jména, příjmení, kategorie, školy a bodů) ve výsledkové listině na internetových stránkách, v brožurkách a ročenkách FYKOSu.
Vyhodnocení a odměny
Řešitelé jsou rozděleni do čtyř kategorií podle ročníků na střední škole.
Hodnotíme spíše postup vašeho řešení, ne až tolik číselné výsledky (v těch může udělat chybu každý). Ti, kteří ve svých řešeních vymyslí něco originálního či fyzikálně hlubokého nebo vypracují řešení obzvláště zodpovědně a hezky, mohou dostat bonusový bod. Proto se nebojte psát více k danému problému; čím více nad něčím přemýšlíme, tím lépe.
Od 25. ročníku (2011/12) jsou bodově zvýhodněni řešitelé v kategorii 1. a 2. ročníků a to tak, že jejich bodový zisk za úlohy 1 a 2 se násobí dvěma. Žádná jiná bodová zvýhodnění než ta zmíněná zde nejsou.
Za každou úlohu dostáváte podle míry správnosti vašeho řešení určitý počet bodů daný obtížností úlohy. Podle celkového počtu získaných bodů je pak sestavováno pořadí v jednotlivých kategoriích. Pro ty nejlepší máme na konci roku připraveny zajímavé ceny (odborné a populární knížky o fyzice a dalších přírodních vědách, deskové hry, trička s logem semináře nebo fyzikálními rovnicemi apod.). Alespoň 30 nejlepších řešitelů také zveme na soustředění, která se konají dvakrát ročně.
Chcete začít řešit?
Stačí se jen podívat na zadání aktuální série a pustit se do toho!
Zadání