Akce FYKOSu
FYKOS každoročně pořádá asi desítku akcí pro středoškoláky – od malých událostí zaměřených na individuální přístup a zpětnou vazbu po obrovské soutěže pro tisíce lidí z celého světa. Zde najdete jejich kompletní přehled.
Termíny akcíFyzikální korespondenční seminář
Fyzikální korespondenční seminář je kontinuální soutěží probíhající celý akademický rok. Je původní a nejstarší aktivitou FYKOSu, který od ní také přejal své jméno; koná se každý rok od založení FYKOSu v roce 1987. Je zaměřen především na zlepšování schopností účastníků ve fyzice prostřednictvím poskytování individuální zpětné vazby, různě obtížných příkladů a pokročilých studijních textů.
Fyziklání
Fyziklání je tradiční prezenční soutěž konaná v Praze. Je určena pro maximálně 5členné týmy středoškoláků, kteří se zajímají o fyziku a matematiku. Jejich cílem je v daném časovém limitu získat za řešení úloh co nejvíce bodů. Za každou správně vyřešenou úlohu získávají body a další mírně náročnější příklady. Fyziklání zahrnuje také bohatý doprovodný program plný přednášek, exkurzí do vědeckých laboratoří, ale také socializační aktivity jako raut nebo párty, kde se účastníci poznají se svými vrstevníky z různých koutů světa. V roce 2024 se Fyziklání zúčastnilo přes 1 000 účastníků z více než 20 zemí světa.
Fyziklání Online
Soutěž je obdobou klasického Fyziklání v online formě. Kromě kategorií pro různé ročníky střední školy má také otevřenou kategorii, ve které se může účastnit úplně každý, takže můžete porovnat své síly například s vlastními učiteli fyziky. K řešení je dovoleno používat internet a všechny úlohy lze řešit z pohodlí domova, vlastní školy nebo jakéhokoliv místa s připojením k internetu. Fyziklání Online se účastní již tisíce lidí z celého světa.
Den s experimentální fyzikou
Den s experimentální fyzikou (zkratkou DSEF) je tradiční akce FYKOSu, během které se můžete porozhlédnout po fyzikálních pracovištích na MFF UK i těch v Praze a blízkém okolí. Máte jedinečnou příležitost na vlastní oči vidět, jak se dnes dělá experimentální fyzika. Nejčastěji bývají exkurze k jadernému reaktoru, na pracoviště elektronové mikroskopie, katedru nízkých teplot, pracoviště nukleární magnetické rezonance, Ústav jaderného výzkumu v Řeži, ale objevují se i mnohé další.
Fyzikální Náboj
Fyzikální Náboj je týmová soutěž principem podobná Fyziklání. Na rozdíl od něj se však nekoná na jednom místě v Praze, ale paralelně na mnoha soutěžních lokacích v několika zemích Evropy. Akce je primárně pořádaná slovenskou organizací Trojsten, přičemž FYKOS ji zaštiťuje a organizuje pro Českou republiku.
Soustředění
Dvakrát do roka, na jaře a na podzim, pořádáme tradiční soustředění. Tato týdenní akce je určena pro alespoň 30 nejlepších řešitelů korespondenčního semináře a probíhá v nějakém krásném koutu naší vlasti. Účastníci soustředění prožijí týden plný zajímavých přednášek nejen z fyziky, matematiky a informatiky. Aby intelektuální zátěž v režii studentů a organizátorů nebyla příliš vysoká, odpočinou si všichni při hrách, sportu a soutěžích. Odborná náplň soustředění není čistě teoretická, účastníci si „osahají“ i opravdové fyzikální experimenty.
Stáže na MFF UK
Ve spolupráci s MFF UK se v létě konají stáže pro nejlepší řešitele experimentálních úloh. Ti si díky tomu na vlastní kůži vyzkouší práci na vědeckých pracovištích. Pod vedením zkušených vědců zpracují daný experiment a jako výstup sepíší článek o svém výzkumu. Stáže probíhají 14 dní o letních prázdninách v Praze. Účastníci si mohou vybrat ze širokého spektra oblastí výzkumů od optiky, fyziky plazmatu a povrchu, kvantové fyziky až po fyziku atmosféry.
Týden s aplikovanou fyzikou
Týden s aplikovanou fyzikou (TSAF) je nepravidelná akce FYKOSu, v rámci které se účastníci dostanou na špičková vědecká pracoviště, která zkoumají aplikovanou fyziku. Mnohdy jde o pracoviště v zahraničí, např. CERN, DESY či ESRF.
Další akce
FYKOS za dobu své dlouhé historie organizoval i několik dalších akcí. Např. během pandemie COVID-19 se konal FYKOSí Online Víkend jako náhrada za soustředění. Do roku 2018/19 se také pravidelněji pořádal cyklus fyzikálních přednášek pro středoškoláky. V minulosti jsme také organizovali Rozšiřující seminář (RS), který fungoval jako pravidelná rozšiřující výuka pro středoškoláky konající se jednou týdně v prostorách MFF UK.
Termíny
Zde najdete přibližná data našich akcí společně s kalendářem, který ukazuje aktuální data pro daný rok. Kalendář si můžete přidat do svého Google účtu.
Orientační data
Konec září
Začátek listopadu
Začátek listopadu
Druhá polovina listopadu
Únor
Konec dubna až květen