Toto je starší verze dokumentu!


Přednášky pro středoškoláky

fb-wrap

Tento školní rok pro Vás opět pořádáme cyklus přednášek s fyzikální tématikou pro středoškoláky, které mohou sloužit jako rozšířená příprava na FO či jiné oborové soutěže, ale také poslouží všem ostatním zájemcům o fyziku na střední škole, gymnáziu, či jejich pedagogům. Vybrat si můžete níže z tradičních přednášek pořádaných na naší domácí půdě na MFF UK (letos pouze na podzim), dále z výjezdních přednášek (na konci stránky), které si po celý rok můžete bezplatně pozvat do Vaší školy, nebo také můžete odebírat náš youtubový kanál Fykosák, na němž budeme v průběhu roku 2019 zveřejňovat videa v době přestávky tradičních přednášek.

Aktuality

Tradiční přednášky

Přednášky se konají v budově Matematicko-fyzikální fakulty v Troji – V Holešovičkách 2, Praha 8. Sraz je vždy v přízemí nízkopodlažního objektu T v 18:10. Přednášky letos probíhají v posluchárně T2 (od hlavního vchodu nalevo je zvenčí kulatá posluchárna T1, a za ní právě identická T2). Je dobré se před příchodem na těchto stránkách či na Facebooku přesvědčit, zda nedošlo ke změně harmonogramu. Plánovaná délka je 75-90 minut (spíše 90 minut) a vše je samozřejmě zdarma.

Nejlépe se k nám dostanete metrem C – stanice Nádraží Holešovice, dále pak autobusem č. 201 na stanici Kuchyňka (první zastávka, na znamení), vizte mapu.

Přednášky vysíláme také on-line živě na Youtube, nicméně mnohem lepší je nás navštívit na místě, protože tak můžeme okamžitě reagovat na vaše dotazy a v případě promítání či demonstrace experimentů uvidíte mnohem víc.

  • Mohou se účastnit pouze středoškoláci? Ne, mohou se zúčastnit i jejich učitelé, kteří mají zájem či další zájemci o fyziku.
  • Proč mám přijít na místo, když se na to můžu později podívat? Možnost interakce s přednášejícím je důležitá, jak je již popsáno výše. Když už nemůžeš dorazit na místo, tak pořád je lepší dívat se v okamžiku přednášení, protože je vždy jeden organizátor, který má za úkol sledovat reakce online a zprostředkovat je přednášejícímu. A v neposlední řadě – pokud nikdo na místo nepřijde, tak skoro jistě přednáška nebude a tedy nebude ani záznam.
  • Kde se mohu podívat na proběhlé přednášky? Historii přednášek najdete na zvláštní stránce. Najdete zde jak anotace přednášek, které už proběhly, tak u některých i jejich záznamy, které můžete shlédnout online či doprovodné texty a prezentace.

Online

Aktuálně živě vysíláme.

Pokud byste se chtěli zeptat na něco k přednášce, učiňte tak na YouTube diskuzi u videa. Tuto diskuzi aktivně sledujeme během živého přenosu i poté.

15. října: Predstavenie 4. skupenstva hmoty – plazmy

V základných a stredných školách sa žiaci oboznámujú s 3 skupenstvami hmoty: pevné, kvapalné a plynné. Na skúmanie našej planéty je to častokrát postačujúce. Avšak 99 % hmoty v pozorovanom vesmíre, hlavne mimo Zeme, je vo forme iného, 4. skupenstva, nazývaného plazma. Čo je vlastne plazma? Cieľom prednášky je v jednoduchosti, nepriamo predstaviť toto 4. skupenstvo hmoty. Prednáška je teda určená pre tích, ktorí znalosti o plazme nemajú, ale chcú nejaké získať. Teória plazmy je nevyhnutná pri vývoji termojadrových elektrární, vo vesmírnej fyzike, alebo vo fyzike zemskej atmosféry.


29. října: Měření vzdáleností ve vesmíru

Aký veľký je vesmír v ktorom žijeme? Vydáme sa na cestu históriou a priblížime si, ako ľudstvo postupne určovalo vzdialenosti k nebeským telesám. Počnúc Eratostenom, ktorý určil polomer Zeme, cez astronómov 17. storočia, ktorý určili vzdialenosť Zeme od Slnka, Friedricha Bessela a jeho určenie vzdialenosti k hviezde 61 Cyg, vzťahu perióda-svietivosť pre cefeidy Henrietty Swan Leavittovej, až po Edwina Hubbla, ktorý vďaka nemu odhalil existenciu iných galaxií a ukázal, že sa od nás vzďaľujú tým viac, čím sú ďalej. Každým z týchto objavom sa nám vesmír rozšíril o niekoľko rádov. A samozrejme nezabudneme ani na to, ako vzdialenosti na rôznych mierkach určujeme dnes.

Jozef Lipták, MFF UK


12. listopadu: Duha a další optické jevy v atmosféře

Spatřili jste někdy duhu? Určitě ano. Ale opravdu víte, co jste viděli?! Na přednášce si společně vysvětlíme vznik duhy a její fyzikální podstatu. Jaký poloměr má duha a kde ji na obloze hledat? Zjistíme, čím je dáno pořadí barev v duze a proč je v sekundární duze pořadí opačné. Vysvětlíme si, proč je pod duhou více světla než nad ní a proč s polarizačními brýlemi snadno duhu přehlédneme. Kromě nejběžnějšího typu duhy se podíváme i na bílou duhu a halové jevy.

Václav Mikeska, MFF UK


26. listopadu: Fyzika ve filmu

Od Interstellaru až po Žralokonádo. To jsou 2 extrémní ukázky využití fyziky ve filmu. Podíváme se na aspekty různých filmů, z nichž některé využívají fyziku naprosto geniálním způsobem, zatímco jiné nám ničí naše dětské představy o životě, vesmíru a tak vůbec. Pokud vás tedy někdy tížila funkčnost Thorova kladiva, nebo jste si jen tak zanadávali na naprosto nesouvisející vzorce na tabuli nějakého filmu, tak se můžete těšit na náznak toho, jak k takovým problémům přistupovat a počítat je, nebo jak na ně alespoň korektně nadávat.

Jan Střeleček, MFF UK


10. prosince: Fyzika fotosyntézy

Budeme jednou nabíjet mobilní telefony pomocí kytek v květináči? Jaká je účinnost dnešních solárních článků na bázi fotosyntézy v porovnání s těmi polovodičovými? A jak jsou rostliny a bakterie efektivní při získávání energie přímo ze světelného záření? To a jiné si nastíníme během přednášky zaměřené na základy fotofyziky fotosyntézy. Představíme si koncept absorpce fotonů pomocí chlorofylů a následný přenos energie do reakčních center, kde se následně použije ke štěpení vody za vzniku kyslíku a vodíku, a separaci náboje. Nakonec si odpovíme otázku, co se stane s přebytečnou energii, která nemůže být přeměněna na energii chemických vazeb.

Ivo Vinklárek, KChFO MFF UK


Archiv přednášek


Výjezdní přednášky

Jak už název napovídá, jde o přednášky, které by organizátoři FYKOSu přednášeli u Vás na škole. Jde o možnost si poslechnout jiná fyzikální témata, než je obvyklé pro školní osnovy, a zároveň příležitost pro ty, kteří se jinak nemohou dopravit do Prahy. Pokud jste žák nebo učitel libovolné střední školy v ČR, můžete si už teď vybrat z celoroční nabídky přednášek níže, která se v průběhu prvního pololetí postupně rozšiřuje.

Pokud si vyberete téma nebo skupinu témat, a kontaktujete nás na našem e-mailu prednasky@fykos.cz, můžeme se dohodnout na čase a místě především podle Vaší preference, ideálně u Vás ve škole. Dopravu a všechny ostatní výdaje hradí FYKOS. Jediné, co od Vás potřebujeme, je zajištění vhodných prostor.

Peter Ondáč: Fyzika vs spiritualita

Fyzika zkoumá okolní svět formy. Spirituální lidé jako Buddha, Lao Tzu a jiní poukazovali i na jiný, neforemný svět. Vylučují se tyto dva pohledy, nebo se naopak podporují?
Okruhy: Kvantová a klasická fyzika
Poznámka: Při přednášce využijeme (vlastní) projektor.

Dominik Beck: Fyzika v memes

Dnešní seanci budu váš memelord – prostě a jen fyzikální memes – vaše pravidelná dávka zhmotnělého cynismu tentokráte okořeněná fyzikální tématikou. Ukážu populární variace na vaše oblíbené memes a vysvětlím jejich podstatu z hlediska fyziky. Dank alert! Přednáška je vždy trochu jiná!
Okruhy: Obecná fyzika
Poznámka: Při přednášce využijeme (vlastní) projektor.

Daniel Slezák: Zajímavá goniometrie

Goniometrie stojí u základů středoškolské matematiky a skrývá mnohé. V této přednášce si uděláme výlet do skrytých a často zamlčovaných algebraických i geometrických souvislostí, které jsou s velkou (nejen) čtveřicí funkcí spojeny, a také si ukážeme, jak je aplikujeme pro efektivnější řešení všech fyzikálních úloh.
Okruhy: Matematika, doporučeno jako výběrová přednáška pro první až druhý ročník čtyřletého gymnázia.
Poznámka: Nabídka platí od 18. 2. do 26. 5. 2019.

Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací

Pořadatelé a partneři

Pořadatel

Pořadatel MSMT_logotyp_text_cz

Generální partner

Partner

Partner

Mediální partner


Created with <love/> by ©FYKOS – webmaster@fykos.cz