Jak psát elektronická řešení

Sice dostaneš, co vidíš, ale vážně to chceš?

Jistě jste už mnohokrát připravovali nějaké texty na počítači a nejspíš jste k tomu používali program Word či nějakého jeho příbuzného. Word je tzv. WYSIWYG editor, což znamená, že editujeme přímo výstupní podobu (z anglického What You See Is What You Get). Toto však porušuje princip oddělení formy a obsahu (kdo pracoval někdy na větším projektu, ví, o čem je řeč).

Vytváření dokumentů v TeXu je podobné psaní programů. Pracuje se zdrojovým kódem (v textovém editoru), který se překládá (to dělá právě TeX) do výsledné podoby, např. PDF. K vytváření dokumentů pomocí TeXu tedy potřebujeme editor, překladač (TeX) a prohlížeč (třeba Adobe Reader).

K čemu si takto komplikovat práci oproti Wordu? Jak již bylo zmíněno, tento postup vede k lepšímu oddělení obsahu a formy (snadná případná změna výsledné podoby), můžete využít naši šablonu řešení, která obsahuje vše nutné a jedná-li se o sazbu matematických výrazů, je TeX jasná volba.

Upřímně dodáváme, že od verze MS Office 2007 je i editor rovnic ve Wordu použitelný.

Overleaf

Overleaf je online prostředí pro tvorbu a správu dokumentů v LaTeXu, schopné překládat. Výhodou je, že není potřeba nic instalovat – šablonu jsme pro vás připravili, stačí se jen přihlásit, zkopírovat projekt a můžete TeXat. Další výhodou je přítomnost online úložiště (které může být použito jako remote git repozitář) a otevírání v prohlížeči, takže se dá TeXat z libovolného zařízení s prohlížečem.

Nevýhodou pak je, že online se předpokládá s kompilací TeXu, ale součástí TeXání někdy může být generování zdrojového souboru pomocí skriptu, což by na Overleafu nemuselo být spustitelné.

Postup
 1. Přihlašte se do Overleafu.
 2. Otevřete si tento projekt.
 3. V menu (levý horní roh) zvolte „Copy project“, čímž si vytvoříte kopii šablony.
 4. Ve svém projektu zkontrolujte v Menu, že je nastaveno Compiler = XeLaTeX.
 5. Můžete začít TeXat. Stručný návod k FYKOSím makrům najdete ve složce docs, návody k samotnému LaTeXu si vygooglete dle potřeby (Hint: pro začátečníky má Overleaf celkem dobré tutoriály. Pak StackOverflow.)

Instalace MiKTeXu (Windows)

Lokální instalace poskytuje více možností, větší kontrolu a funkčnost i offline.

Výše jsme uvedli, kolik programů je potřeba pro překlad TeXových dokumentů. Nemusíte se obávat, že byste je museli všechny shánět a konfigurovat. Pro Windows existuje TeXová distribuce MiKTeX, která vše vyřeší za vás.

Z webu MiKTeXu si stáhněte klikací instalátor. Doporučujeme po nainstalování provést aktualizaci na poslední verzi balíčků pomocí Start » MiKTeX » Update (Admin).

Součástí distribuce je i editor TeXworks. Tento spustíme a napíšeme následující dokument v UTF-8 (kódování zvolíme vpravo dole):

\documentclass[11pt]{article}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\title{Ahoj světe!}
\author{Student Pilný}
 
\begin{document}
 
\maketitle
\section{Nadpis}
Moje první stránka v TeXu.
\end{document}

V překládacích profilech (vlevo nahoře) zvolíme pdfLaTeX a spustíme překlad zeleným tlačítkem. Je-li vše v pořádku, napravo od editoru se zobrazí vaše první stránka vysázená TeXem. Je to normální soubor PDF otevřený v integrovaném prohlížeči. Pomocí Ctrl+klik můžete přecházet mezi zdrojovým kódem a odpovídajícím místem v PDF, a obráceně.

Instalace FYKOSích maker

Vzhled dokumentu a překlad je možno ovlivňovat načítáním tzv. balíčků k překládanému dokumentu (patrně jste si všimli řádku s usepackage, to je přesně ono).

Balíčky jsou uloženy v souborech podobných zdrojovému souboru, který překládáte sami. Tyto soubory TeX hledá nejprve ve stejném adresáři jako překládaný soubor a později ve svém úložišti.

Pro snadnější a čistší psaní častých matematických obratů jsme pro vás připravili balíček fkssugar a pro rozložení stránky vašeho řešení jsme připravili třídu dokumentu (documentclass) fkssolpub.

Jak vyplývá z výše uvedeného, mohli bychom soubory fkssugar.sty a fkssolpub.cls pokaždé kopírovat do adresáře překládaného souboru. Toto řešení je jednoduché, nikoli elegantní a dlouhodobé. Proto si tyto soubory uložíme bokem a přimějeme TeX, aby k nim rozšířil své úložiště.

Spusťte Start » MiKTeX » Maintenance (Admin) » Settings a jděte na záložku 'Roots', kde přidejte cestu k adresáři se staženými soubory maker.

Zmínka o jiných editorech

 • PSPad (víceúčelový editor, pro TeX vyžaduje nakonfigurovat „kompilátory“)
 • TeXworks (součástí distribuce MiKTeX)
 • Visual Studio Code (univerzální volně dostupný textový editor, pro TeX má šikovné doplňky)
 • Vim (legendární expert-friendly textový editor, naučit se s ním je velmi náročné, naopak jakmile se s ním umí, jde o mocný nástroj)

Sazba matematiky

Kvůli sazbě matematiky jsme si zvolili TeX. Řekněme si tedy, jak na to. Krátké vzorečky, vztahy a proměnné se sází v řádkovém režimu mezi dolary.

Pro čísla na kostce platí $0 < n < 7$.

Větší a složitější vzorce sázíme v blokovém režimu mezi dvojice dolarů.

Síla je dána jako
$$
  F = mg \sin(\alpha)\,.
$$

Argumenty maker se uzavírají mezi složené závorky (je-li argument jeden znak, je možné je vynechat). Nejčastěji používanými příkazy jsou

 • mocnění $2^5 = 32$
 • odmocňování $\sqrt{1-\sin^2(x)} = |\cos(x)|$
 • zlomky $\frac{p}{q}$.

Další užitečné příkazy jsou v balíčku fkssugar.

Pokud nechcete instalovat celou TeXovou mašinérii, lze použít podobnou syntaxi v editoru rovnic v OO Writeru i v MS Wordu.

Záměr TeX MS Word OO Writer
zlomek \frac{a}{b} (a)/(b) <mezera> {a} over {b}
mocnina x^{a+1} (a)^(b) <mezera> a^{b}
odmocnina \sqrt[3]{x-1} \sqrt(3&x-1) <mezera> nroot{3}{x-1}
dolní index a_1 a_1 <mezera> a_{1}

Slovníček

TeX

program pro překlad ze zdrojáku do PDF anebo meziformátu DVI (pak je nutno ještě něčím dopřeložit výsledné PDF)

LaTeX

TeX s rozšířenými funkcemi – makry; říká se, že TeX je sazeč, LaTeX typograf

XeTeX

stejná funkce jako TeX, ale přímo podporuje Unicode a může používat OpenType fonty (třeba ze systému)

XeLaTeX

rozšíření XeTeXu jako u TeXu

Unicode

znaková sada pro znaky téměř všech existujících písem, nejčastěji se ukládá kodovaná jako UTF-8

Odkazy

Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací

Pořadatelé a partneři

Pořadatel

Pořadatel MSMT_logotyp_text_cz

Generální partner

Hlavní partner

Partner

Mediální partner


Created with <love/> by ©FYKOS – webmaster@fykos.cz