Deadline pro odeslání: 24. 11. 2024, 23:59.

Zadání 2. série 38. ročníku

O semináři Pravidla Jak psát řešení Pořadí řešitelů
Text seriálu 2. série

1... ekologický bitcoin

3 body

Jistý student Matfyzu těžil bitcoiny. Jeho grafické karty vytěží $0{,}2\,\mathrm{BTC}$ za rok a mají spotřebu $3~000\,\mathrm{W}$. Student si ale uvědomil, jakou spoustu oxidu uhličitého vypustil do atmosféry. Za svůj zisk z bitcoinů tedy koupil stromy, které oxid uhličitý z atmosféry zase vysají. Jaká by musela být cena bitcoinu, aby se mu takové počínání vyplatilo? Předpokládejte, že cena jednoho stromu je $1~000\,\mathrm{\textrm{Kč}}$ a každý strom přijme průměrně $25\,\mathrm{kg\cdot rok^{-1}}$ $\ce{CO2}$. Uvažujte dva zdroje energie – uhlí s cenou $5{,}32\,\mathrm{\textrm{Kč}\cdot kWh^{-1}}$ a emisemi $0{,}82\,\mathrm{kg\cdot kWh^{-1}}$ versus vodní elektrárna s cenou $4{,}00\,\mathrm{\textrm{Kč}\cdot kWh^{-1}}$ a emisemi $0{,}012\,\mathrm{kg\cdot kWh^{-1}}$.

2... (ne tak docela) kapilární

3 body

Monča se rozhodla postavit si vlastní strom. Nicméně vzhledem k tomu, že je fyzik, vynechala všechny biologické aspekty. Vzala tedy dostatečně dlouhou kapiláru s průměrem $d=0{,}1\,\mathrm{mm}$. Jak vysoko voda v tomto fyzikálním stromě vystoupala? Pro kterou kapalinu by byly takovéto stromy nejvyšší? A zanedbáním kterého fyzikálního principu se výška tohoto „stromu“ o tolik liší od stromů reálných?

~ Monča se pokusila dokázat, že biologie není důležitá.

3... plavající jehlan

5 bodů

Mějme homogenní jehlan s hustotou $\rho_{\mathrm{j}}=250\,\mathrm{kg\cdot m^{-3}}$, který plave ve vodě s hustotou $\rho=1~000\,\mathrm{kg\cdot m^{-3}}$. Plave tak, že je jeho osa svisle. Otázka ale je, zda je stabilnější poloha, když je hlavním vrcholem vzhůru, či když směřuje dolů? Jehlan má výšku $h=20\,\mathrm{cm}$ a plocha jeho podstavy je $S=49\,\mathrm{cm^2}$.

~ Lego sa zamýšlel nad úlohou, kde ten jehlan kmitá

4... kohoutek a nádoba

8 bodů

Máme prázdnou nádobu vysokou $H$ se čtvercovou podstavou o straně $a$. Těsně nad nádobou se nachází vodovodní kohoutek, ze kterého v čase $t=0\,\mathrm{s}$ začne rychlostí $v_0$ vytékat voda. Vypočtěte závislost výšky hladiny v nádobě na čase $t$. Objemový tok vody z kohoutku je konstantní a je roven $Q$. Řešte za předpokladu, že $Q$ je tak malé, že se hladina vždy ihned ustálí v jedné rovině. Nezapomeňte však na dobu pádu kapaliny.

~ Adam má rád kohoutka a slepičku.

5... ohnisko ve válci

9 bodů

Uvažujte válcový kondenzátor s vnitřním poloměrem $r_1$ a vnějším $r_2$, který je nabit tak, aby mezi elektrodami bylo napětí $V$. Nechť ve vzdálenosti $r$ ($r_1 < r < r_2$) v tečném směru vůči poloměru válce vyletují elektrony s úzkým úhlovým rozdělením $\Delta \alpha$ takovou rychlostí, aby byla jejich vzdálenost od středu válce přibližně konstantní. Určete, kde se nachází první bod, ve kterém se elektrony znovu fokusují. Situace je rovinná a prostorový náboj elektronů neuvažujte.

~ Jarda slyšel o různých analyzátorech pro elektronovou spektroskopii.

P... spolek otužilců

10 bodů

Definujme kvalitu otužování podle tepelného výkonu, který musí člověk vydávat. Je lepší otužovat se pod tekoucí vodou, anebo ponořením se do vany studené vody? Uvažujte přinejmenším různou teplotu vody, průtok a okolní teplotu.

Řešení této úlohy zveřejníme brzy.
~ Michal si dával studenou sprchu.

E... napětí v kuchyni

12 bodů

Naměřte křivku deformace pro klasické kuchyňské gumičky.

Návod pro řešení experimentálních úloh
Řešení této úlohy zveřejníme brzy.
~ Jarda se bojí, že mu rupnou nervy.

S... elektrochemie 2 – potenciály

10 bodů

  1. Určete napětí následujících elektrochemických reakcí za standardních podmínek. Probíhá daná reakce samovolně? (2 body)
    1. $\ce{CaCl_2(l) -> Ca(s) + Cl_2(g) }$,
    2. $\ce{Pb(s) + PbO_2(s) + 2H_2 SO_4(aq) -> 2PbSO_4(s) + 2H_2 O(l)}$.
  2. Pro následující elektrochemické polocely určete, která se bude redukovat a jaké bude napětí po jejich spojení. (2 body)
    1. $\ce{Ni^{2+}(aq)|Ni(s)}$ a $\ce{Au^{3+}(aq)|Au(s)}$,
    2. $\ce{(NO_3)^-(aq)|NO(g)|Pt(s)}$ v kyselém roztoku a $\ce{Fe^{2+}, Fe^{3+}|Pt}$
  3. Uvažujme palivový článek, kde při reakci vzniku vody $\ce{2H_2(g) + O_2(g) -> 2H_2 O(g)}$ za standardních podmínek získáváme elektrickou energii. Určete hustotu elektrické energie vztaženou na hmotnost vodíku (v $\mathrm{J\cdot kg_{\ce{H_2}}^{-1}}$), která je uvolněna v této situaci. Určete také rovnovážnou konstantu $K$ pro tuto reakci a diskutujte její hodnotu. (2 body)
  4. Uvažujme elektrochemickou celu $\ce{Cu|Cu^{2+}(aq)||Ag^{+}(aq)|Ag}$. Počáteční koncentrace mědi v roztoku je $\left[\ce{Cu^{2+}}\right] = 0{,}40\,\mathrm{M}$, u stříbra je to $\left[\ce{Ag^{+}}\right] = 0{,}50\,\mathrm{M}$. Jaká je koncentrace stříbra v okamžiku, kdy je na cele napětí $0{,}40\,\mathrm{V}$? (4 body)

    Speciální motivace: Takový příklad můžete dostat u zkoušky z elektrochemie v magisterském studiu na MFF. Dokážete jej vyřešit už na střední?

Text seriálu 2. série
~ Jarda má velký potenciál.
Pokud hledáte starou webovou stránku, najdete ji na https://old.fykos.cz