Deadline pro odeslání: 12. 1. 2025, 23:59.

Zadání 3. série 38. ročníku

O semináři Pravidla Jak psát řešení Pořadí řešitelů
Text seriálu 3. série

1... líná řeka

3 body

Jarda si v akvaparku jen tak leží na svém lehátku a nechává se unášet proudem v místní umělé řece, když tu si všimne, že k němu plave rychlostí $0{,}5\,\mathrm{m\cdot s^{-1}}$ vůči proudu jeho kamarád, aby jej převrhnul. Už je vzdálený jen $3\,\mathrm{m}$ od Jardy, když tu náhle se zúží plocha průřezu koryta z $4\,\mathrm{m^2}$ na $3\,\mathrm{m^2}$. Kolik má Jarda času připravit se na převrhnutí, jestliže byla počáteční rychlost proudu $0{,}8\,\mathrm{m\cdot s^{-1}}$?

~ Zásah, potopen!

2... Mišo nechce zemřít

3 body

Mišo našel v práci starý zářič, který obsahuje ${}^{90}Sr$ a v roce 1974 měl aktivitu $5\,\mathrm{mCi}$.Jak dlouho by se Mišo musel nechat rovnoměrně ozařovat tímto žářičem, aby dosáhl smrtelné dávky $10\,\mathrm{Sv}$? Předpokládejme, že všechny následné rozpady jsou okamžité a že všechny produkty rozpadu Mišo pohltí rovnoměrně. Mišo váží $65\,\mathrm{kg}$ a zářič objevil v roce 2020.

~ Mišo našiel v práci žiarič.

3... necoulombická

6 bodů

Pták Fykosák objevil v laboratoři dosud neznámý druh interakce. V zapadlé skříni našel malý sférický předmět a zjistil, že pokud do jeho blízkosti postaví hmotný bod o hmotnosti $m$ a pustí jej, vždy se s neznámým předmětem srazí za stejný čas $t$. Určete, jakou silou je hmotný bod přitahován k neznámému předmětu v závislosti na vzájemné vzdálenosti. Uvažujte, že vše probíhá na vodorovné ploše bez odporových sil, a to v rámci klasické mechaniky. Pták Fykosák navíc neznámý předmět upevnil k podložce, takže se vůči místnosti nepohybuje.

Nápověda: Zkuste najít analogii s nějakou silou, kterou znáte.

~ Pták Fykosák by měl za objev nové interakce dostat Nobelovu cenu.

4... forever Young

7 bodů

Marek má dvouštěrbinu, jejíž otvory mají zanedbatelnou šířku, jsou velmi vysoké a jejich vzájemná vzdálenost je $b$. Na štěrbinu dopadá světlo o vlnové délce $\lambda$. Blízké stínítko, na kterém se tvoří interferenční obrazec, ujíždí malou rychlostí $v$ pryč od dvouštěrbiny. Jakou rychlostí se bude na stínítku pohybovat maximum $m$-tého řádu?

~ Marek soucítil s Mistrem.

5... přípitek u protinožců

10 bodů

Jakou úhlovou rychlostí $\omega$ musíme roztočit skleničku na víno otočenou dnem vzhůru, abychom v ní udrželi její obsah? Stěny skleničky modelujte jako tenkou kulovou slupku o poloměru $R$, ze které byl odstraněn vrchlík o polárním úhlu $\theta\in \langle 0,\pi\rangle$. Stojí-li sklenička v klidu na stole, sahá hladina do výšky $h\in \langle 0,R(1+\cos\theta)\rangle $. Skleničkou rotujeme kolem její osy symetrie.

~ Radka musela čistit koberec.

P... chleba

9 bodů

Chleba dokážeme poměrně dobře zmáčknout, je v něm totiž mnoho prostoru naplněného plynem. Určete vnitřní povrch všech dutin pro chléb Šumava.

Řešení této úlohy zveřejníme brzy.
~ Jarda studuje na Katedře povrchů (a plazmatu).

E... se solí

12 bodů

Určete měrnou tepelnou kapacitu kuchyňské soli.

Návod pro řešení experimentálních úloh
Řešení této úlohy zveřejníme brzy.
~ Jarda si solí chladí čaj.

S... elektrochemie 3 – kinetika a účinnost

10 bodů

  1. V seriálu jsme pro výpočet změny aktivačních bariér pro dopřednou i zpětnou reakci použili model, kdy Gibssova volná energie lineárně roste a následně klesá v závislosti na reakční souřadnici. Uvažujme, že sklony těchto přímých úmerností na obrázku 4 v seriálu jsou $s_{\mathrm{f}} > 0$ pro dopřednou reakci a $s_{\mathrm{b}} < 0$ pro zpětnou. Najděte vztah mezi $\alpha$ a právě $s_{\mathrm{f}}$ a $s_{\mathrm{b}}$. – 3 body

  2. Ke stlačování plynů můžeme místo mechanických pístů použít elektrochemickou celu. Uvažujme zjednodušený model takové cely pro kompresi vodíku. Mějme dvě standardní vodíkové elektrody v kádinkách s roztokem o koncentraci $\left[\ce{H^+} \right] = 1\,\mathrm{M}$. U jedné elektrody je rezervoár plynného vodíku o tlaku $1\,\mathrm{bar}$, u druhé je také vodík o stejném tlaku, ale pouze o objemu $10\,\mathrm{l}$. Na celu připojíme napětí o velikosti $25\,\mathrm{mV}$ tak, že na druhé jmenované elektrodě se začne vytvářet plynný vodík. Na tlak $2\,\mathrm{bar}$ v láhvi jsme se dostali za čas $t_{2\,\mathrm{bar}} = 1{,}2\,\mathrm{h}$. Za jak dlouho se tlak zvýšil na $90\,\mathrm{\%}$ své maximální hodnoty? Kádinky s $\ce{H^+}$ jsou tak velké, že se v průběhu procesu jejich koncentrace nemění, a vše probíhá při teplotě $25\,\mathrm{^\circ\mskip-2mu\mathup{C}}$. – 5 bodů

  3. Uvažujme Carnotův tepelný stroj s odpovídající účinností, kde teplota chladiče je $T_{\mathrm{c}} = 40\,\mathrm{^\circ\mskip-2mu\mathup{C}}$. Od jaké teploty $T_{\mathrm{h}}$ bychom získali vyšší účinnost pro tento tepelný zdroj než pro elektrochemickou reakci vodíku za vzniku vody, která by také probíhala za teploty $T_{\mathrm{h}}$? Pro vodní páru počítejte s $\Delta G_{100} = 225\,\mathrm{kJ\cdot mol^{-1}}$ a $\Delta H_{100} = 248\,\mathrm{kJ\cdot mol^{-1}}$, které jsou platné při teplotě $100\,\mathrm{^\circ\mskip-2mu\mathup{C}}$. – 2 body

Text seriálu 3. série
~ Jarda si myslí, že 3. série by měla být nejtěžší.
Pokud hledáte starou webovou stránku, najdete ji na https://old.fykos.cz