Text seriálu 3. série Brožurka s řešeními

1... pečící

3 body

Při pečení perníku se do těsta přidává jedlá soda – hydrogenuhličitan sodný ($\ce{NaHCO3}$). Uvažujte, že se při vyšší teplotě rozloží podle rovnice \begin{equation*} \ce{2NaHCO3 -> Na2CO3 + H2O + CO2} \end{equation*} na uhličitan sodný, oxid uhličitý a vodu. O kolik se díky bublinkám oxidu uhličitého a vodní páry zvětší objem buchty, když do ní přidáme $10\,\mathrm{g}$ hydrogenuhličitanu sodného? Počítejte, že oxid uhličitý a vodní pára se chovají jako ideální plyny a těsto v okolí bublinek tuhne při teplotě $200\,\mathrm{^\circ\mskip-2mu\mathup{C}}$ a tlaku $1~013\,\mathrm{hPa}$.

~ Káťa chtěla upéct buchtu.

2... bungee

3 body

Jirka s Káťou si chtějí vyzkoušet bungee-jumping. Na skok z výšky $h = 100\,\mathrm{m}$ mají dokonale pružné lano o délce $l=40\,\mathrm{m}$, které je kalibrované tak, že když s ním skočí Káťa o hmotnosti $m_{\mathrm{K}}=50\,\mathrm{kg}$, zastaví se ve výšce $h_{\mathrm{K}}=16\,\mathrm{m}$ nad zemí. Může toto lano bezpečně použít Jirka s hmotností $m_{\mathrm{J}}=80\,\mathrm{kg}$? Odpor vzduchu a výšku Káti a Jirky zanedbejte.

~ Jirkův pokoj na kolejích se nachází inspirativně vysoko.

3... bum-bác, bum-bác

6 bodů

Představme si, že na geosynchronní oběžnou dráhu umístíme velké množství satelitů. Shodou okolností dojde ke srážce, která se vymkne kontrole a vytvoří tenkou sférickou vrstvu homogenně posetou deseti miliony úlomků o průměrné velikosti $x = 10\,\mathrm{cm}$. Předpokládejte, že směry rychlostí jednotlivých úlomků jsou v tečné rovině ke sféře orientované náhodně. Kolik času průměrně uplyne mezi dvěma srážkami?

~ Dodo se učil na státnice o transportních jevech v plynu.

4... větrníkový katapult

6 bodů

Malý myšák Joe se rád katapultuje z konce vrtule ventilátoru tak, že se jednoduše ve vhodnou dobu pustí a odletí. Kdy se má pustit, aby doletěl co nejdál? Vrtule má délku $l$ a otáčí se s úhlovou rychlostí $\omega$, přičemž rovina otáčení je kolmá na vodorovnou rovinu. Dodejme, že střed otáčení je ve výšce $h$ nad zemí.

~ Honza má rád každého, kdo má rád katapulty.

5... pašování ve vesmíru

9 bodů

Dvě vesmírné lodě letí v jedné přímce proti sobě. Jejich počáteční vzdálenost je $d$. První se pohybuje rychlostí $v_1$, druhá $v_2$ (ve stejné vztažné soustavě). První dokáže vyvinout maximální zrychlení $a_1$, druhá $a_2$ (obě v libovolném směru). Posádky lodí si chtějí předat nějaké „zboží“, ale k tomu potřebují, aby se lodě potkaly ve stejný čas na stejném místě a přitom měly stejnou rychlost. Za jaký nejmenší čas je toho možné dosáhnout? Relativistické jevy neuvažujte.

~ Jáchym drze ukradl původní Štěpánův nápad.

P... vlnitý elektromagnetizmus

11 bodů

Co kdyby přírodní zákony nebyly v celém vesmíru stejné? Co kdyby se nějak měnily s polohou? Zaměřme se na elektromagnetickou interakci. Jak minimálně by se konstanta v Coulombově zákonu musela měnit se vzdáleností, abychom to mohli pozorovat? Jak bychom to pozorovali?

~ Karel se moc díval na YouTube.

E... difuze

12 bodů

Určitě jste ve škole slyšeli o tepelném pohybu molekul, jako je difuze či Brownův pohyb. Změřte časovou závislost velikosti barevné skvrny ve vodě a vypočtěte difuzní konstantu. Proveďte měření pro několik různých teplot a sestrojte graf teplotní závislosti difuzní konstanty. Jak byste mohli zařídit, aby byla teplota v průběhu každého měření konstantní?

Návod pro řešení experimentálních úloh
~ Káťa si užívá praktika i v době karantény.

S... elektron v poli

10 bodů

Uvažujte částici s nábojem $q$ a hmotností $m$, která je přichycená k pružině o tuhosti $k$, jejíž druhý konec je ukotven v jednom bodě. Předpokládejte, že pohyb částice je omezen na pohyb v jedné rovině. Celý systém je v magnetickém poli o velikosti $B_0$, které je kolmé na rovinu pohybu částice. Pokusíme se popsat možné oscilace této částice. Začněte sestavením rovnic pohybu pro tuto částici – nezapomňte započítat vliv magnetického pole.

Poté předpokládejte oscilující pohyb pro obě kartézské souřadnice částice, a proveďte Fourierovskou substituci, tj. nahraďte derivace násobky $i \omega$, kde $\omega$ je frekvence oscilací. Vyřešte výslednou soustavu rovnic tak, abyste získali poměr amplitud oscilací a frekvenci oscilací. Takto získané řešení je poměrně složité, a abychom mu lépe porozuměli, je vhodné přiblížit si ho v jednoduším případě. Předpokládejte tedy dále, že magnetické pole je velmi silné, tj. $\frac{q^2 B_0^2}{m^2} \gg \frac{k}{m}$. Určete přibližnou hodnotu (hodnoty) $\omega$ v této aproximaci, hledejte vždy nejvyšší nenulový řád přiblížení. Dále načrtněte pohyb (pohyby) částice v reálném prostoru při této aproximaci.

Text seriálu 3. série
~ Štěpán chtěl vytvořit klasický diamagnet.
Pokud hledáte starou webovou stránku, najdete ji na https://old.fykos.cz