1... duhová energie
bodů
Kde a kdy na Zemi nelze vidět duhu?
2... odhalte tajemství šuplery
bodů
Vysvětlete nám, jak funguje "šuplera", že dokáže měřit desetiny milimetru.
3... ledvinové koule
bodů
Malá koule stojí v klidu na velké kouli, která volně leží na podložce. Do malé koule nepatrně strčíme a ta se svalí na zem. Jak daleko od původního bodu dotyku velké koule se zemí malá koule dopadne?
4... do nekonečna a ještě dál
bodů
Bohatý vesmírný turista si zaplatil výlet do hlubokého vesmíru. Raketa vyletí ze Země a rovnoměrně zrychluje se zrychlením
Předpokládáme, že turista vidí celé elektromagnetické spektrum a má železné nervy a pozorování vydrží.
P... milenecká
bodů
Jak se změní teplota pod peřinou, pokud jsou pod ní dva lidé místo jednoho?
E... šikmá věc
bodů
Kolik vody musí být v PET lahvi postavené na uzávěr, aby její stabilita byla největší (při vychýlení ze svislé polohy spadne ze nejdelší čas)? Nezapomeňte na teoretickou předpověď.
Návod pro řešení experimentálních úlohS... Young a vlnová povaha světla
bodů
// //
- Jaký tvar interferenčních proužků na stínítku byste očekávali v následujících dvou sestavách? Najděte rovnice křivek maximální intenzity a zkuste jich několik načrtnout.
- Ukažte, jak by dopadl Youngův experiment, jestliže by se světlo chovalo podle Newtonových představ (tzn. difrakce // ano//, interference // ne//). nezapomeňte vzít v úvahu různý úhel dopadu světla na různá místa stínítka.
- Užitím vyloženého kvantověmechanického popisu určete rozložení intenzity, jaké by dostal Jöhnsson při použití čtyřštěrbiny (tedy čtyř úzkých rovnoběžných otvorů rozmístěných ve vzdálenostech
od sebe). Načrtněte reprezentativní úsek grafu a okomentujte přednosti většího počtu otvorů.